Загальна інформація

Лікування карієсу у дітей

Лікування стоматиту

Лікування молочних зубів

Фторування зубів у дітей

Сріблення зубів у дітей

Герметизація фіссур

Видалення молочних зубів

Лікування карієсу у дітей

На жаль, дитячий карієс поширений дуже широко. Це найчастіший привід для звернення до дитячого стоматолога. Невірно і навіть небезпечно вважати, що карієс молочних зубів – проблема незначна, адже вони все одно з часом зміняться на постійні. Від того, наскільки своєчасно був вилікуваний карієс в дитинстві, залежить здоров’я зубів у дорослому житті.

Недостатня гігієна. 

Дітям не дуже подобається чистити зуби: вони нерідко намагаються ухилитися від цього заняття. Батьки ж далеко не завжди контролюють виконання цієї процедури. Саме тому привчати дитину чистити зуби потрібно з самого раннього віку. Як тільки зубки прорізалися, їх потрібно щодня очищати. З року можна починати використовувати спеціальну м’яку гумову щіточку, з 2-х років – мініатюрну дитячу щітку з м’якою щетиною. З 3-х років рекомендується почати вчити малюка полоскати рот після кожного прийому їжі і потроху переходити на самостійне чищення зубів. Зрозуміло, з використанням дитячої щітки і дитячої зубної пасти, що відповідає віку. Нерідко діти ухиляються від чистки через неприємний смак пасти, тому вибирайте не тільки якісну, але і приємну на смак – ягідну, фруктову, зі смаком цукерок або жувальної гумки: завдяки цьому діти з радістю будуть прийматися за заняття. 

Паста не повинна містити фтор – цей елемент корисний для зубів, але шкідливий при прийомі всередину, а діти в ранньому віці нерідко ковтають пасту.

 Довгий контакт з соскою на пляшці. 

Лікарі навіть говорять про «пляшковий карієс», що вражає передні зуби. Він розвивається, коли дитина проводить дуже багато часу, затиснувши в зубах соску на пляшечці з харчуванням. Не дозволяйте малюкові засинати з соскою в роті, а при використанні пустушки необхідно витягувати її після того як малюк засне.

 Передача інфекції від батьків. 

Так, батьки теж можуть бути причиною розвитку карієсу. Він передається від дорослих дітям при змочуванні соски власною слиною, або при годуванні, коли дорослий і дитина використовують одну і ту ж ложку. Цього не варто робити навіть в тому випадку, якщо всі зуби у вас здорові – гігієнічні норми діють відносно батьків і дітей так само, як і щодо будь-яких інших людей. Крім того, дорослим слід стежити за станом своїх зубів – особливо якщо в будинку є дитина.

 Вроджені особливості

У деяких дітей від природи слабкі зуби – це викликано генетичними особливостями або несприятливими впливами під час вагітності. Так, якщо під час виношування мама курила або приймала деякі ліки, ризик карієсу зростає. 

Любов до солодкого

Це, мабуть, найвідоміша причина розвитку карієсу. Цукор – відмінне живильне середовище для бактерій. Якщо дитина захоплюється карамельками, шанси того, що у неї розвинеться карієс, набагато вище. Особливо згубні в даному випадку саме карамельки, жувальні цукерки, іриски – вони залишаються в порожнині рота довгий час.

Карієс розвивається повільно, і при уважному регулярному огляді батьки можуть виявити його на ранніх стадіях. Чим раніше будуть помічені зміни, тим простіше буде лікування.

 Початковий етап.

На зубах з’являються маленькі цятки, які трохи відрізняються за кольором від решти емалі. Згодом ці плями темніють, набуваючи коричневий колір.

Поверхневий карієс молочних зубів. 

На цьому етапі руйнування емалі незначне, проте пошкоджений зуб, як правило, вже реагує на гаряче і холодне.

Середній карієс.

Виникнення на місці вогнища руйнування емалі отвори – каріозної порожнини. Її вже можна помітити неозброєним оком. При впливі холодного і гарячого з’являється сильний біль, область руйнування з часом розростається. 

Глибокий карієс

Останній етап, коли вражена не тільки емаль, а й зубна тканина. Без лікування рано чи пізно почнеться запалення пульпи і ріст  кісти.

Дитячий лікар-стоматолог повинен бути не тільки професіоналом високого класу. Йому потрібні навички психолога, такт, увага і гранична акуратність. Від того, яким буде перший досвід спілкування із стоматологом, залежить здоров’я зубів в дорослі роки. Якщо все пройшло добре і безболісно, дитина не буде боятися дантистів і пропускати регулярні планові огляди, коли виросте. 

При лікуванні карієсу у дітей лікарі нерідко змушені відмовлятися від стандартних методів і застосовувати більш м’які і щадні способи. Це обумовлено не тільки необхідністю забезпечити комфорт маленькому пацієнтові, але і тим фактом, що місцева анестезія для дітей відрізняється від анестезії для дорослих – при ін’єкції вводиться набагато менше анестетиків. Поступаючи так, лікарі керуються принципом «не нашкодити». 

Безболісність – це один з основних пріоритетів сучасної дитячої стоматології. Лікування карієсу у дітей ні в якому разі не повинно стати причиною психологічної травми. Тому лікарі докладають усіх зусиль для того, щоб дитина відчувала себе в безпеці і не нервувавала. Як правило, при лікуванні карієсу малюк не повинен проводити в кріслі стоматолога більше півгодини, інакше він втомиться, почне відчувати роздратування і дискомфорт. Перед ін’єкцією анестетика лікар додатково знеболює місце уколу спреєм або маззю. Сьогодні для ін’єкцій використовуються надтонкі голки, які практично не викликають неприємних відчуттів. 

Бормашина в лікуванні карієсу у дітей використовується по мінімуму, все, що можна зробити вручну, саме так і робиться – навіть дорослим непросто переносити гучний неприємний звук техніки, а дітям він подобається ще менше. Крім того, при пломбуванні використовуються спеціальні матеріали, розраховані саме на дитячі зубки.

Якщо батьки помітили карієс на ранніх стадіях, лікування буде простим, швидким і нетравматичним.

Сріблення 

Малоінвазивний, безпечний, недорогий і абсолютно безболісний метод лікування карієсу на ранніх стадіях. Срібло володіє антибактеріальними властивостями і може значно призупинити розвиток карієсу. Поверхня зубів покривається розчином срібла за допомогою ватного тампона. Слід знати, що у метода є один істотний недолік. Срібло надає зубам чорний колір, і білизна емалі вже не відновлюється – доведеться чекати, коли молочні зуби зміняться постійними.

Ремінералізація 

Як правило, таку процедуру рекомендують дітям молодшого шкільного віку, особливо якщо фісури – жолобки на поверхні зуба – у них від природи глибокі або складної форми. Метод ефективний в самому початку розвитку карієсу, на стадії виникнення плями – вогнища демінералізації. Ремінерализація може не тільки пригальмувати процес, але і згорнути його назад. Процедура передбачає використання особливих розчинів з кальцієм, фтором і фосфором. Після їх нанесення для більш ефективного проникнення хімічних речовин в емаль застосовують ультразвук, вакуум або електрофорез. Ремінералізація проводиться курсами.

Озонотерапія 

Це один з найсучасніших методів лікування карієсу у дітей. Він абсолютно нетравматичний і повністю безболісний, не вимагає анестезії, не псує зовнішній вигляд зубів. При озонуванні на зуб через маленьку силіконову чашечку подається озон, який за кілька секунд робить зуб практично стерильним, знищивши бактерії, що викликають карієс. Процедура завершується обробкою емалі зміцнюючим складом.

Якщо карієс вже зруйнував емаль, вищеописані методи безсилі – потрібно більш серйозне втручання.

 Пломбування 

Для пломбування дитячих зубів використовуються матеріали, відмінні від матеріалів, що застосовуються в лікуванні зубів у дорослих. Наприклад, не використовуються силікатні цементи, пластмаси зі штучними смолами, деякі композити. Замість них застосовуються склоіономерний і сілікофосфатний цементи, більш кращіі для ніжних дитячих зубів. Сьогодні існує можливість поставити пломбу з фтором, який буде поступово переходити в тканину зуба і зміцнювати його, а також різнокольорові пломби і навіть пломби з блиском – вони приносять в лікування певний елемент гри і, як правило, дуже подобаються дітям.

 Депофорез

 Метод депофорезу успішно використовується для чищення важкодоступних каналів молочних зубів. При депофорезі лікар вводить в порожнину безпечний для здоров’я дитини розчин гідроксиду міді і кальцію. Рідина проникає в зубні канали та дезинфікує їх. Це дуже щадний метод препарування. Сьогодні частіше застосовується препарування, при якому на зуб впливає тонкий потужний струмінь води, повітря або спеціального абразиву. Сила струменя розрахована таким чином, щоб впливати тільки на уражену тканину, не зачіпаючи здорову. Після препарування каріозної порожнини зчеплення пломби з зубом буде більш надійним. 

Для малюка будь-яка зустріч з лікарем – це вже стресова ситуація. Тому фахівці  рекомендують батькам приділяти увагу профілактиці карієсу і регулярно перевіряти стан зубів дитини.

Статистика стоматологічних захворювань серед українських дітей  катастрофічна – у кожної третьої дитини зубки починають псуватися відразу ж після прорізування. Запущений карієс у 1-3-річних дітей – не рідкість. Деякі батьки звинувачують у всьому погану екологію, брак вітамінів, а то і саму дитину – мовляв, це все через те, що вона так любить цукерки. Насправді ж відповідальність цілком і повністю лежить на батьках.

Малюк не може визначити, що у нього розвивається карієс, не може записатися до лікаря, не знає про правила профілактики, так і солодощі він собі сам купити не може

Саме батьки повинні стежити за тим, щоб зуби у дитини були здоровими. Правильне харчування – важлива частина профілактики. Безумовно, слід обмежувати малюка в солодкому, прививаючи йому любов до ягід і фруктів, а не до шоколаду і карамелі.

Слідкуйте за тим, щоб дитина отримувала якомога більше твердих продуктів – таких, як сирі овочі. Нашим зубам необхідне певне навантаження. До того ж при розжовуванні відбувається видалення залишків їжі з поверхні зубів і рясно виділяється слина, нищівні патогенні мікроби. 

Додайте в раціон продукти, що містять кальцій (молоко, сир), фосфор (риба), вітамін D (кисломолочні продукти, а також вівсянка і картопля), фтор (шпинат, риба, яблука, гарбуз).

З ранніх років привчайте дитину полоскати рот і чистити зуби, пізніше – використовувати зубну нитку. Не слід карати дитину, якщо вона не хоче користуватися зубною щіткою, примушувати її силою і соромити – це лише сформує негативне ставлення до такої рутинної процедури. 

Привчати малюка стежити за чистотою зубів потрібно в ігровій формі, використовуючи яскраві щітки і смачні пасти. Чищення зубів повинне бути забавою, задоволенням – і з часом воно увійде в звичку. І пам’ятайте, дитина повинна відвідувати стоматолога як мінімум раз на півроку – навіть самі уважні батьки не завжди можуть помітити що починається карієс.

Лікарі СТОМАТОЛОГІЇ ЖУРАВЛИНА завжди підберуть правильне лікування згідно міжнародних стандартів  медичної допомоги в залежності від Вашої клінічної ситуації. Ми використовуємо індивідуальний комплексний підхід , враховуючи стан ротової порожнини  та здоров’я організму вцілому. У нас Ви отримаєте професійну консультацію та необхідну допомогу. Спеціалісти СТОМАТОЛОГІЇ ЖУРАВЛИНА складають план лікування на ефективність в довгостроковій перспективі, враховуючи   фактори зовнішнього впливу та внутрішнього середовища організму.