Лікарі СТОМАТОЛОГІЇ ЖУРАВЛИНА завжди підберуть правильне лікування згідно міжнародних стандартів  медичної допомоги в залежності від Вашої клінічної ситуації. Ми використовуємо індивідуальний комплексний підхід , враховуючи стан ротової порожнини та здоровя організму вцілому. У нас Ви отримаєте професійну консультацію та необхідну допомогу. Спеціалісти СТОМАТОЛОГІЇ ЖУРАВЛИНА складають план лікування на ефективність в довгостроковій перспективі, враховуючи   фактори зовнішнього впливу та внутрішнього середовища організму.

Лікування карієсу

Карїєс зубів – патологічний процес, що проявляється після прорізування зубів, при якому відбувається демінералізація та розм’якшення твердих тканин зуба з подальшим утворенням порожнини. Формування дефекту в зубах є наслідком дії бактеріальної інфекції, фактор, який практично завжди ігнорується при проведенні лікування, а основна увага приділяється реставрації.

Карієс вражав зуби людей з древніх часів, але максимальна поширеність зросла в усьому світі протягом останніх 50-80 років, що пов’язано із зміною характеру харчування, а точніше із збільшенням кількості вуглеводів. За даними ВОЗ , кількіст вживаного цукру збільшилась з кінця минулого століття приблизно в 10 разів.

Серед стоматологів широко використовується поняття АКТИВНІСТЬ КАРІОЗНОГО ПРОЦЕСУ, яке визначає тактику проведеного лікування. При наявності одиночних уражень зуба, що локалізуються в області фісур, лікування зводиться до їх пломбування. При наявності чисельних каріозних уражень  і особливо при каріозному ураженні гладких поверхонь, крім пломбування повинне проводитись профілактичне лікування

Кількість спожитих вуглеводів (цукерки, печиво, хлібо-булочні вироби), частота і тривалість перебування їх в ротовій порожнині, при безпосередньому контакті з емаллю зуба

Білкова недостатність, дефіцит вітамінів при грубих порушеннях харчування, впливає на зміну кількості слиновиділення, буферної ємності слюни, що впливає на  зміну складу мікрофлори ротової порожнини

Консистенція їжі  Вживання м’якої, не потребуючої інтенсивної механічної обробки (пережовування) іжі, веде до формування зубних відкладень і виникнення карієсу. 

Нерегулярна і неправильна гігієна ротової порожнини. Навіть при разовому пропуску чищення зубів, на них починають скупчуватись шкідливі бактерії, продукти життєдіяльності яких формують зубний наліт, що і є першочерговим запуском каріозного процесу.

Початковий карієс. При збереженні гладкості емалі на поверхні зуба з’являється біла чи темна пляма. Больових відчуттів на даному етапі немає. Нерідко виникає після зняття брекетів.

Поверхневий карієс. Гладкість емалі порушена, зуб шершавий, з’являється реакція на гарячу чи холодну, а також гостру їжу.

Середній карієс. Руйнування емалі і верхнього шару дентину. Супроводжується періодичним болем.

Руйнування дентину з формуванням так званих каріозних порожнин. 

Глибокий карієс. Руйнування каріозної порожнини з пульпозною, розвивається пульпіт – запалення зубного нерва. Глибокий карієс частіше всього супроводжується сильним болем. 

Етапи лікування

Лікування початкового карієсу полягає в укріпленні емалі. Зуб чистять спеціальною щіткою і наносять ремінералізуючу речовину, яка насичує емаль йонами кальцію, калію та магнію.

 Поверхневий, середній та глибокий карієс потребує більш серйозної механічної обробки. Лікування складається з видалення зруйнованих тканин зуба і пломбування сформованих порожнин. В цьому випадку є наступні етапи

 1. Знеболення
 2. Відкриття каріозної порожнини. Розмір видимого отвору може відрізнятися. Як правило, каріозна порожнина набагато ширша, так як під емаллю знаходиться мякий дентин, що руйнується сильніше. Для максимального очищення порожнини, вхідний отвір розширюється з допомогою бормашини
 3. Чистка каріозної порожнини бормашиною та іншими мало травматичними інструментами для видалення некротизованих тканин
 4. Обробка порожнини для більш надійного пломбування зуба
 5. Пломбування зуба

Для всіх цих процедур достатньо одного візиту до стоматолога, проте в процесі обробки каріозної порожнини може бути виявлений пульпіт, і скоріш за все буде необхідний повторний візит.

ПРОФІЛАКТИКА КАРІЄСУ

Основні методи боротьби з карієсом достатньо прості, головне турбуватись про зуби та ясна регулярно

Правильна гігієна Чистити зуби потрібно двічі на день, це знають всі, але для гарантованого результату необхідно турбуватись про ясна і проміжки між зубами. В першому випадку допомагають  антибактеріальні ополіскувачі, в другому зубні нитки та спеціальні йоршики

Після їжі бажано пополоскати рот теплою воною і пожувати жувальну гумку, але не більше 3-5 хвилин (щоб шлунок не виробляв надлишкову кількість соку). Жувальна гумка сприяє більш активному виділенні природного очисника ротової порожнини – слюни, зміцнює емаль, а також змушує працювати щелепні мязи. Головне , щоб в ній не було цукру.

Харчування. Солодощі, випічка, газовані напої, а також інші продукти з високим вмістом цукру, шкодять здоровю зубів.

Засоби по догляду. Зубну щітку варто міняти кожні три місяці (щетинка не повинна бути сильно мякою, так як не забезпечить належного видалення нальоту, так і занадто жорсткою – оскільки буде покоджувати емаль і травмувати ясна). Не варто захоплюватись агресивними відбілюючи ми пастами, які роблять тонкою емаль і послаблюють її захисні  властивості. Краще користуватись мякою пастою з рослинними екстрактами і фтором, також періодично змінюючи її.

Лікування пульпіту

Пульпіт – найбільш поширене ускладнення карієсу, причиною виникнення якого  є бактеріальне інфікування пульпи зуба, а також травматичні фактори. Ігнорувати пульпіт не можливо із-за сильного больового синдрому

Бактеріальне інфікування – найчастіша причина запалення пульпи зуба. При наявності каріозної порожнини, навіть якщо пульпа зуба закрита значним шаром незміненого дентину, можуть мати місце ознаки запалення, так як по дентинним канальцям в пульпу зуба проникають біологічно-активні речовини (ферменти бактерій, ендотоксини, продукти розпаду тканин).

Травма. Тріщина або перелом зуба створює шлях для інфікування пульпи мікрофлорою порожнини рота. Аналогічна картина відбувається і при випадковому оголенні пульпи під час препарування зуба.

Ятрогенно. Неправильне встановлення пломби, необережне препарування зуба

ПРОФІЛАКТИКА ПУЛЬПІТУ:

Раннє звернення до лікаря при найменших больових відчуттях, дотримання гігієнічних процеду при догляді за ротовою порожниною.

Гострий пульсуючий біль, який посилюється під час сну – найбільш поширена ознака. Іноді больовий синдром не знімається прийомом відповідних медикаментів

Біль при натисненні на зуб

Біль при попаданні кислої, надмірно гарячої чи надмірно холодної їжі

Чорні каріозні порожнини на зубах, оскільки пульпіт зачасту – наслідок глибокого карієсу

Потемнілі пломби, якшо карієс раніше і пульпіт почали розвиватися в запломбованому зубі

Гострий пульпіт. Запалення локалізується в одній точці, біль зявляється неочікувано для пацієнта, і поступово наростає по тривалості та інтенсивності

Гострий гнійний пульпіт. Запалення локалізоване в одному місці з формуванням  порожнини заповненої гноєм, який періодично може витікати

Гострий дифузний пульпіт. Біль не локалізована і може віддавати у висок, вуха, гортань, очі, верхню та нижню щелепу.

Хронічний пульпіт  Наслідок переходу гострого в затяжну форму. Може протікати безсимптомно, в той час як проходить відмирання нерва. Небезпека хронічного пульпіту в тому, що він може переходити в періодонтит з формуванням кіст і гранульом.  Самий гірший результат – видалення зуба.

До лікування пульпіту необхідно приступати негайно після встановлення діагнозу. Виявити процес може лікар, почавши лікувати зуб – глибокий карієс може виявитись початком пульпіту.

Етапи

1. Прицільний рентген знімок зуба

2. Знеболення (адже лікар буде працювати з живим ураженим нервом, і сильного болю не уникнути)

3. В залежності від стану зуба консервативне лікування або хірургічне .

Терапевтичний метод лікування 

 1. Нерв зуба зберігається, відновлюється спеціальними медикаментозними засобами. Є можливим при незначному запаленні а також при незначній травмі.
 2.  Видаляються каріозні порожнини, на нерв накладається спеціальна паста, яка спияє його відновленню.
 3.  Встановлюється тимчасова пломба.

Хірургічний метод лікування. Нерв зуба видаляється, канали прочищаються, обробляються, пломбуються. Встановлюється тимчасова або постійна пломба. Лікування проводиться за одне або декілька візитів до стоматолога.

   1. Введення анестезії

   2. Видалення каріозних порожнин

   3. Моментальне чи відтерміноване видалення нерва (при вітальному методі нерв видаляється зразу, при девітальному спочатку      на декілька днів кладеться девіталізуюча паста, після чого нежиттєздатний нерв видаляється із каналу зуба через декілька днів) 

 1. Багаторазове очищення каналу зуба, в гіршому випадку під пломбою знову почнуться каріозні процеси при залишку інфекції.
 2. Встановлення зубної пломби. 

Лікування періодонтиту

Періодонтит – запалення тканин, які оточують корінь зуба

Періодонтит- запалення тканин пародонту в області верхівки кореня зуба, є причиною ранньої втрати зубів. Запалення зв’язок, які утримають зуб в лунці сприяє розшатуванню, а проникнення інфекції в глиб тканин може привести до випадіння зуба.

Гострий періодонтит початкова форма захворювання для якої характерні симптоми

 1- поява болю при натисненні на зуб, навіть при змиканні щелепи, 

2- підвищення температури тіла

3- набряк ясен навколо зуба

4- незначна рухливість зуба

Хронічний періодонтит  , привідсутності лікування гостра форма переходить в хронічну з симптомами

 

 • Тяжкість в хворому зубі
 • Відчуття розпирання з середини
 • Біль при надавлюванні
 • Рухомість зубів, яка з часом прогресує

 

Взалежності  від розташування запалення є дві форми періодонтиту

 1. Апікальний – ураження тканин навколо верхівки чи основи кореня зуба. Як правило є наслідком не вилікуваного запалення нерва(пульпіту), коли інфекція  переходить з внутрішніх каналів зуба назовні в оточуючі тканини.
 2. Краєвий періодонтит –  запалення виникає на краю ясен, і ,як правило ,є наслідком травми зуба чи щелепи.

Тривалість лікування залежить від форми і характеру запалення, і може розтягнутись на значний проміжок часу. Хотілось би відмітити, що інколи пацієнти борються за збереження зуба, і повірте, справжній лікар бажає цього не менше. Але при гострих хронічних формах, зуб краще видалити, так як вірогідність успішного лікування  занадто низька. Памятайте, не варто запускати захворювання, і вчасно звертайтесь до стоматолога при перших симптомах, приймаючи знеболюючі і відтягуючи похід, ви тільки допомагаєте хворобі розвиватись.

Лікування пародонтиту

Пародонтитхвороба ясен, яка зустрічається у пацієнтів всього світу. Є основною причиною втрати зубів у дорослого населення. Зазвичай він починається з гінгівіта – незначного запалення ясен, яке при відсутності лікування перетікає в запалення навколо зубних тканин і зв’язкового апарату(пародонту) , провокуючи розшатування зубів, які втрачають кісткову опору в щелепі, саме такий процес має назву «парадонтит».

 1. Гострий парадонтит – яскраво виражена симптоматика і дуже швидкий процес руйнування зубів і ясен.
 2. Хронічний парадонтит – зустрічається частіше, так як люди не звертаються до лікаря вчасно, руйнування тканин мяких та кісток щелепи відбувається повільно , але впевнено.
 3. Некротизуючий парадонтит – найбільш серйозна форма захворювання, коли ясна, зв’язки, і навіть кісткова тканина відмирають, зустрічається у людей з імунодефіцитом.

За локалізацією

 1. Локалізований (в області одного та декількох зубів)
 2. Генералізований парадонтит (в області багатьох зубів, або цілого зубного ряду)

-Набряк і запалення  ясен

-Кровоточивість при  механічній дії (чищенні зубів, вживанні твердої їжі), чи постійна на пізніх стадіях

-Зміна кольору ясен з рожевого на темно-червоний

-Больові відчуття в області ясен

-Неприємний запах з роту

-Розхитування зубів, поява щілин між ними

-Металевий прикус в роті

-Наявність кишень ясен- відшарованих країв ясен від поверхні зубів в яких скупчуються бактерії

-Гнійні виділення з ясен на пізніх стадіях

-Загальна слабкість, підвищення температури тіла

 • Запущений гінгівіт
 • Недотримання гігієни ротової порожнини
 • Зубний наліт і камінь, які поступово зміщуються з області видимої частини зубної емалі вниз під ясна
 • Карієс, пульпіт
 • Неповноцінне харчування (недостатність в продуктах кальцію, вітамінів грипи В та С, а також вживання занадто мякої їжі, що не сприяє природному очищенню ротової порожнини)
 • Загальні захворювання організму (цукровий діабет, хвороби ШКТ)
 • Генетична схильність
 • Куріння

Професійна гігієна ротової порожнини. Для цього в умовах СТОМАТОЛОГІЇ ЖУРАВЛИНА проводиться ультразвукова чистка, або Air Flow

Лікування ясен. При наявності великих карманів – проводиться кюретаж ясен

Медикаментозне лікування. Призначаються протизапальні препарати, які вводяться безпосередньо в запалені ясна (достатньо 1-5 сеансів), процедура дуже неприємна, але високоефективна.

Шинування зубів. При підвищеній рухомості на хворі та здорові зуби накладаються шини з внутрішньої сторони зубного ряду для фіксації в нерухомому стані

Фізіотерапія. Лікування ясен лазером, ультрафіолетом

Лікування народними засобами

 1. Необхідна ретельна гігієна ротової порожнини, чистка зубів після кожного прийому їжі
 2. Масаж ясен по 3-4 рази на добу
 3. Полоскання ротової порожнини розчином фурациліну, ротаканом, стоматофітом.

Видаленя зубів. Найкращим методом відновлення зубного ряду вважається імплантація. Імплант  вкручується в кісткову тканину не задіваючи ясна.

Лікування зубів у вагітних

Зуби необхідно лікувати навіть під час вагітності, але все ж таки є процедури, які доведеться відкласти, поки не народиться дитина.

Звичайно лікуванням зубів при плануванні вагітності потрібно займатись завчасно і це входить в обовязковий мінімум. Будь-яка інфекція може негативно відбитись на здоров’ї матері та дитини, при підготовці до вагітності потрібно вилікувати всі каріозні зуби, кісти, гранульоми. Потрібно включати гігієнічні чистки та ремінералізуючу терапію, яка надає емалі потрібних речовин при очікуванні дитини.

Всі процедури потрібно проводити під суворим контролем лікаря, щоб не нашкодити здоров’ю дитини.

ЯКЩО БОЛИТЬ ЗУБ——–ПОТРІБНО ЙТИ ДО ЛІКАРЯ

ТЕРПІТИ БІЛЬ, А ТИМ БІЛЬШЕ ПРИТУПЛЯТИ ЙОГО ЗНЕБОЛЮЮЧИМИ НЕ МОЖНА!

Стоматолог оцінить ситуацію і надасть необхідну допомогу!

1.ЛІКУВАТИ ЗУБИ. Всіх турбує питання анастезії, повідомляйте лікарю про своє положення, і він підбере для вас препарати, які не містять суддинно-звужуючих компонентів і є цілком безпечними для вагітності вцілому!

 1. ВИДАЛЯТИ ЗУБИ. Можна видаляти зуби, а інколи й необхідно, якщо вони є джерелом інфекції і причиною больового синдрому! Не бажано видаляти зуби мудрості, оскільки сам процес є досить травматичним для організму, а вперіод вагітності це додатковий стрес.
 2. РЕНТГЕНДІАГНОСТИКА – одиночні рентгенівські знімки на радіовізіографі можливі, а ортопантомограма і компютерна томографія заборонені (через велику дозу іонізуючого навантаження).
 3. БРЕКЕТИ НОСИТИ МОЖНА – якщо вагітність застала Вас в період ортодонтичного лікування, або ж лікар Вам замінить іх на тимчасові ретейнери для стабілізації результату, і продовжить лікування після пологів.

Розпочинати ж ортодонтичне лікування в період вагітності не варто, оскільки на етапі діагностики необхідна ортопантомограма.

ВІДБІЛЮВАННЯ ЗУБІВ. Сама процедура є безпечною, але не проводилось досліджень, стосовно впливу на організм дитини у віддаленній перспективі. На сьогоднішній час рахується протипоказанням при вагітності.

ІМПЛАНТАЦІЯ ЗУБІВ. Вагітним не можна встановлювати імпланти, що вимагає великих ресурсів організму, а у вагітних вони спрямовані на формування нового життя. Гормональний фон може впливати на приживання імпланту.

Загалом , всі естетичні процедури варто відкласти на потім, а лікувати тільки стани, що безпосередньо впливають на здоровя вагітної

Фторування зубів

Одним з основних факторів підтримки здоров’я зуба є міцна та розвинена емаль.

Механічний фактор. З дитинства нас привчають до догляду за зубами, але занадто жорстка щітка і надмірно інтенсивний тиск на її, механічно шкодять емалі. А наслідком таких процесів є підвищена чутливість зубів.

Дефекти оболонки зубів можуть бути і вродженими: наприклад емаль може розвиватись не повністю ще з народження. Такий стан називається гіпоплазією, і може проявлятись або в потоншенні, або в повній відсутності твердих оболонок. Це дуже небезпечний стан, так як зуби більшою мірою піддаються пошкодженню, ранньому карієсу.

ЛІКУВАННЯ ЕМАЛІ ЗУБА КОЛИ ПРОВОДИМО

 1. Гіпоплазія – вроджений недорозвиток твердого шару зубів
 2. Підвищена чутливість зубів, загострення реакції на будь-які подразники
 3. Неоднорідна структура емалі: нерівності, бугорки, тріщини
 4. Зміна кольору емалі, поява плям

ПІДВИЩЕНА ЧУТЛИВІСЬ ЕМАЛІ ЛІКУВАННЯ

Гігієна порожнини роту. Щоб емаль завжди була здоровою, потрібно приділяти їй максимум уваги, вчасно очищувати від нальоту, знімати зубні камені. При загостренні процесу дану процедуру потрібно провести вкрай обережно, так як фторування на чистій емалі буде значно ефективнішим.

Фторування чи ремінералізація зубної емалі. Самий ефективний метод відновлення міцності емалі. На поверхню зуба наносяться в умовах стоматологічного кабінету спеціальні пасти та гелі, що містять високу концентрацію кальцію та фтору. Вони проникають глибоко в пори емалі і забезпечують її зміцнення. Дане лікування може проводитись і в домашніх умовах, для пацієнта робляться спеціальні капи, які заповнюються лікувальним гелем і одягаються з певною періодичністю на весь зубний ряд. Процедура робиться після консультації та рекомендацій стоматолога.

ГІПОПЛАЗІЯ ЕМАЛІ, ЛІКУВАННЯ 

При тяжких формах гіпоплазії проводиться реставрація композитними матеріалами, коронками, вінірами, люмінірами. Оголений зуб необхідно захистити від агресивних чинників зовнішної дії.

Композитна реставрація зубів

Композитна реставрація . Всі фотополімерні  та копозитні матеріали настільки ідеальні, що з їх допомогою можна відновити початкову форму зуба.

  Реставрація – це безболісний процес, проте можливе застосування анестезії при підвищеній чутливості зубів. Композитну реставрацію відносять до естетичної стоматології, коли за одне , чи два відвідування стоматолога можна відновити зубний ряд. Це художня робота лікаря підбору кольорів та матеріалу, що забезпечує бездоганний природній вигляд зуба.

-наявність косметичних дефектів зубів 

-глибокі пошкодження на емалі (твердій мінеральній поверхні зуба)

-потемніла  емаль, коли методи відбілювання вже не допомагають

-щілини між зубами

-неправильний прикус

-нерівна форма зуба

-неправильно повернуті зуби 

Арсенал методик з допомогою яких можна відновити функціональність незначно пошкодженого зуба достатньо високий. Це вініри, люмініри, різні види коронок чи інших зубних протезів.

Художня реставрація дозволяє відновити структуру, колір і форму, при цьому залишивши зуб живим, на відміну від протезування коронками, яке практично завжди проводиться при обточуванні зуба і видаленні з нього нерва. Сучасні матеріали практично не відрізняються від емалі, і про реставрацію будуть знати лише пацієнт та стоматолог.

Лікування каналів зуба

Лікування каналів зуба При запаленні зубних тканих, починаючи з твердої зовнішньої емалі,  хвороботворні бактерії потрапляють по каналах зуба в саму основу – пульпу зуба. Задача стоматолога в даному випадку повністю усунути інфекцію із каналів і запломбувати їх, щоб уникнути повторного інфікування. Від грамотного лікування і пломбування залежить збереження зуба вцілому, такий процес називається ендодонтичне лікування, чи лікування каналів зуба.

Ендодонтичне лікування показання

 1. Гострий чи хронічний пульпіт
 2. Періодонтит
 3. Підготовка до протезування зуба – укріплення зуба під коронку
 4. Кісти і гранульоми у кореня зуба
 5. Абсцес (набряк) навколо верхівки кореня зуба

Ендодонтичне лікування може бути первинне, вторинне (переліковування) і складне, включаючи ряд послідовних маніпуляцій.

Терапевтичне лікування включає ряд маніпуляцій спрямованих на збереження зубного нерва шляхом накладання відновлюючих лікувальних паст. Для цих цілей встановлюється доступ до нерва, накладається спеціальна паста, а за тим тимчасова пломба. Через декілька днів, після відновлення нерва, пломба змінюється на постійну.

Хірургічне лікування. Включає видалення ураженої пульпи, очищення каналів від інфекції, пломбування каналів.

Пломбування каналів – це дуже відповідальний момент в процесі лікування, адже тільки від правильного очищення та герметизації , бактеріальна інфекція не буде повторно проникати в тканини зуба.

Перепломбування каналів проводиться у випадку їх первинного неправильного пломбування.